למה ללמוד סוציולוגיה ואנתרופולוגיה

למה ללמוד סוציולוגיה ואנתרופולוגיה?

לכאורה, כל סיפור חיים הוא ייחודי. השאלה את מי אנחנו אוהבים, אופן ניהול הזמן שלנו, הבית בו אנחנו גרים, המוזיקה שאנחנו שומעים, כל אלה נדמים לנו כמאפיינים רק אותנו, ובצדק. אולם מבט סוציולוגי חושף שהזהויות שלנו, השפה שלנו, האופנים בהם אנחנו מרגישים שייכים למגדר, קבוצה אתנית, מעמד או קבוצה דתית—כל אלו מעוצבים על-ידי החברה והתרבות.            

הקורסים והסמינרים במחלקה לסוציולוגיה ולאנתרופולוגיה מאפשרים להבין טוב יותר את הקשרים בין היחיד לחברה. למשל, מהן המשמעויות העומדות מאחורי תגיות חברתיות מוכרות כמו "גבריות", "זקנה", "מסורתיות" או "אשכנזיות", ואיך הן משתנות מהקשר חברתי אחד למשנהו?  כיצד שינויים כלכליים משפיעים על יחסי אי שוויון בחברה?  כיצד נשים וגברים משלבים בין הדרישות הסותרות של עבודה ומשפחה ואלו כוחות חברתיים גורמים לכך שעובדים יחיו מתחת לקו העוני?  כיצד טכנולוגיות חדשות משנות את החיים החברתיים והפוליטיים, למשל כיצד רשת הפייסבוק השפיעה על רשתות הקשרים החברתיים והמידע שלנו? מה מקורן של קבוצות דתיות ואידיאולוגיות חדשות? מה החשיבות של תנועות חברתיות ומהי מידת יכולתן להביא לשינוי  ולצדק חברתי? מתי  רגשות אישיים, כמו בושה או כעס, הופכים  להיות קולקטיביים?


הסוציולוגיה מספקת תשובות, נותנת כלים להבנת החברה, הקבוצה והארגון, ומסבירה תהליכים חברתיים והתנהגות אנושית. הלימודים מפתחים מודעות חברתית הנדרשת בארגונים חברתיים, לצד ידע מחקרי הנדרש למנהלים, יועצים עסקיים וארגונים, מנהלי רווחה ומשאבי אנוש ולעובדים במכוני מחקר, במערכת הפוליטית, במשרדי פרסום ועוד.
 

למה ללמוד סוציולוגיה ואנתרופולוגיה בבר-אילן?


בגלל המחלקה

המחלקה שלנו צעירה ואנרגטית, מעודכנת בהתפתחויות האחרונות בעולם לצד הנושאים הקלאסיים בתחום ומחפשת בכל נושא את הרלוונטיות שלו לחיים של כל אחד מאיתנו. הסטודנטים זוכים ליחס אישי וחם, ונחשפים לנושאים בעלי משמעות להבנת החברה והתרבות בישראל. המחלקה מציעה לימודים לתואר ראשון, ולימודים לתואר שני (עם/ללא תזה) בשלוש מגמות התמחות: סוציולוגיה של ארגונים, פסיכולוגיה חברתית, וחברה ותרבות. כמו כן, המחלקה מעניקה תואר שלישי בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה.


בגלל המרצים

חברי סגל המחלקה הם חוקרים ומרצים מהשורה הראשונה, הרואים בהוראה ובקידום הסטודנטים שליחות חברתית חשובה. רבים מהם הגיעו מהאוניברסיטאות היוקרתיות בעולם ומפרסמים את מחקריהם בכתבי העת המובילים.


בגלל נושאי הלימוד המרתקים

במסגרת התואר הראשון בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה תלמדו נושאים מרתקים הכוללים ניתוח של החברה הישראלית, תרבות בחברות מסורתיות ומודרניות, פסיכולוגיה חברתית, ריבוד, אתניות, סוציולוגיה של רגשות, שוק העבודה, סוציולוגיה אירגונית, גלובליזציה, סוציולוגיה כלכלית, סוציולוגיה של רפואה, מגדר וסוציולוגיה פוליטית.

במהלך הלימודים תחשפו למגוון מסורות מחשבה ושיטות מחקר. תפתחו חשיבה, דמיון ויכולת ליישם את העקרונות שתלמדו, ולעמוד על הקשר שבין זהות ומיקום חברתי של הפרט, לבין תהליכים חברתיים רחבים יותר.

 

כי התואר הראשון שלנו פותח כל דלת

לימודי התואר הראשון מקנים יתרון בקבלה לתואר שני בפסיכולוגיה חברתית ובסוציולוגיה ארגונית, ומספקים בסיס מוצק לתואר שני יישומי במדעי החברה, כמו לימודי ייעוץ ארגוני שזוכים לביקוש רב במגזר הפרטי והציבורי כאחד.

 

כי לתואר השני שלנו יש קבלות

לימודי התואר השני מציידים את הסטודנטים שלנו במיומנויות מחקר, ניתוח וכתיבה מדעית. תקבלו הכשרה כחוקרים וכאנשי מקצוע, תוך אינטראקציה קרובה עם מרצי המחלקה שיערבו אתכם בתחומי התמחותם ובמחקריהם ויכינו אתכם לכתיבת עבודות הגמר.